IMG

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
Poslední možnost :-)
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Znovu otevření programu Nová zelená úsporám ,,light"
1
Dětský den 2024
Traktoriáda Myštěves
2

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Akce v obci > Akce v roce 2013 > Tajný výlet

Tajný výlet

Na první, ale ne snad poslední "tajný výlet" jsme  vyrazili v 9:00 hodin z Lodína. První zastávku jsme naplánovali v pivovaru v Nové Pace, kde jsme strávili dvě a půl hodiny. Prohlídku jsme začali ochutnávkou netradičních piv, nejvíce nás zaujalo pivo konopné. Dozvěděli jsme se, že pivovar v Nové Pace vznikl v roce 1357, ten ale s celým městem v roce1563 vyhořel.  Roku 1871 se začalo se stavbou nového pivovaru a již v roce 1872 se zde znovu začalo vařit pivo.  Novopacké pivo můžete ochutnat nejen v našich hospůdkách, ale třeba i v Německu, Finsku, Dánsku, Rusku, Číně, Korei... Zajímavostí je „košer pivo“, které se vyváží do Izraele. Stejně jako ve filmu Postřižíny, tak i správní rada novopackého pivovaru v čele s panem ředitelem jezdí po hospodách na kole a kontrolují kvalitu piva.

Naše druhá zastávka byla ve Středověké krčmě v Dětenicích, kde jsme byli přivítáni slovy: "Buď vítán cizinče, kterému v měšci Tvém zlaťák se blýská". Oběd při svíčkách, místo příboru ruce, žrádlo a chlast pro početné družiny - středověk se vším všudy... Barokní zámek v Dětenicích, má také zajímavou historii, která sahá do poloviny 11. století. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, mimo jiné i řád Maltézských rytířů. Bylo to jediné panství, které v Čechách vlastnili. Svůj pokoj zde měla také Magdalena Dobromila Rettigová. Od roku 1959 zde byla internátní zvláštní škola. V roce 1998 koupil zámek pan Ondráček a po dvouleté rekonstrukci byl  zpřístupněn veřejnosti. K zámku také patří pivovar. První zmínka o vaření piva v Dětenicích pochází z roku 1307. Pověst praví, že zázračné pivo lásky zde vařila při úplňku vždy ta nejkrásnější panna podle tajného receptu. Aby se recept nikdo nedozvěděl, byl vždy panně vyříznut jazyk. Pivo prý zvyšuje potenci a chuť na sex, ale to už musíte vyzkoušet sami.

Naše putování bylo zakončeno ve Starém Bydžově v hostinci U Dvou kocourů, kde jsme si pochutnali na dobré večeři. Poté už se jen jedlo, pilo, hodovalo a povídalo o příjemně strávené sobotě. Věřím, že všem se líbilo, kdo lituje, že s námi nejel, může doufat, že snad bude nějaké příště...

Děkuji touto cestou nejen panu starostovi a zastupitelstvu obce, ale i všem "účastníkům zájezdu". Zvláštní poděkování patří i panu řidiči, který s námi  trpěl při ochutnávkách. Ještě jednu perličku na závěr - pokud jsem dobře počítala, kdo ochutnal všechna piva, bylo jich celkem 13 druhů!

Veronika D.

>>fotografie zde...